keresztes vipera„Magyarországon milyen mérges-kígyók élnek szabadon, merre, és átlagosan hány embert marnak meg évente?” Magyarország élővilága rendkívül gazdag, kígyókkal azonban nem állunk túl jól. A világ mintegy 3000 kígyófaja közül mindössze hét található meg hazánkban. Ezek közül csupán kettő rendelkezik méregfogakkal, ám az esetek többségében ezek marása sem veszélyes

A keresztes vipera (Vipera berus) két alfaja elsősorban a Zemplénben, Szatmár-Beregben, Zala, Somogy és Veszprém megyében fordul elő. Kisebb állatokkal táplálkoznak, melyeket mérgük segítségével ölnek meg. Marásuk emberre általában nem halálos, mivel a méregfogukon keresztül a sebbe ürülő méreg mennyisége nem éri el a halálos dózist.

A rákosi vipera (Vipera ursinii rakosiensis) A Duna-Tisza-közén és a Hanságban él. Mérge az európai viperafajok között a leggyengébb, így emberre nemigen veszélyes.

A magyarországi kígyómarások döntő többsége, 90-95 százaléka nem viperáktól, hanem terráriumban tartott, nálunk nem őshonos fajoktól származik. A hazai viperák ritkán támadnak emberre, az elmúlt 8 évben mindössze két esetben történt halálos kimenetelű marás.

Mindkét viperafajunk védett: a keresztes vipera eszmei értéke ötvenezer, a rákosi viperáé egymillió forint!

Forrás: NGO