meggyógyul-e az erdő?Tavaly júniusban 600 hektáron pusztítottak a lángok. Egy éve volt a kunfehértói erdőtűz. A katasztrófa természeti és anyagi hatásait hosszú évek alatt lehet csak orvosolni. Tavaly júniusban, vagyis valamivel több mint egy éve, Kunfehértó és Kéleshalom térségében napokon keresztül több mint 600 hektáron pusztítottak a lángok. A tűz okát azóta sem sikerült megállapítani: lehetett gyújtogatás éppúgy, mint véletlen öngyulladás. Mindenesetre érdekes körülmény, hogy több tűzfészekből is terjedtek a lángok, szinte azonos időben, A katasztrófa következtében összességében több mint egymilliárd forinttal károsodtak meg az erdőtulajdonosok. Súlyos ökológiai kárt okozott a tűz a kunféhértói védett ősborókásban is.
A megszenesedett erdők 70-80 százalékát azóta már kitermelték. Eleinte a tulajdonosok reménykedtek, hogy papírfaként még értékesíthető a szénné égett kéregtől megtisztított faanyag, ám utóbb kiderült; legfeljebb erőműveknek tudják eladni, másra ugyanis nem alkalmas. így a tulajdonosok érdemi „kárenyhítésre" ebből a forrásból nem számíthatnak. Információink szerint egyébként hamarosan a teljes területen megtörténik a kitermelés.
Hogy mikorra állhat helyre a környék ökológiája, azt egyelőre nem tudni - ez akár évtizedeket is igényelhet. Annyi bizonyos, hogy a tulajdonosokat - a káreseményre való tekintettel - nem terheli a két éven belüli újratelépítési kötelezettség (erre többségüknek vélhetően pénzük se lenne).  
A Kiskunsági Nemzeti Park szakemberei eközben vizsgálják, mekkora esély van arra, hogy a terület a természetes folyamatok révén regenerálódjon.

Forrás: Petősi Népe