gyilkos galóca mérgezés veszélyAz elkövetkező időszak meleg és csapadékos időjárása ideális körülményeket biztosít a gyilkos galóca (Amanita phalloides) fejlődéséhez. A gyilkos galóca halálosan mérgező gombafaj, fogyasztása minden évben okoz halállal végződő megbetegedést – figyelmeztet a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal közleménye.

Évek óta nem volt azonban példa arra, hogy már július első hetében három mérgezés forduljon elő. Ezek a mérgezéses esetek is elkerülhetőek lettek volna, ha a gyűjtők bemutatják a szakellenőröknek az általuk szedett gombákat.

Minden olyan piacon, ahol gombaértékesítés folyik, a gombaszakértők a piac nyitva tartásának teljes ideje alatt a fogyasztók rendelkezésére állnak. A szakellenőri tevékenység nem csak a kereskedők számára fenntartott szolgáltatás, hanem a saját fogyasztásra gyűjtők is igénybe vehetik. A gombaellenőrzésről minden esetben a piac üzemeltetőjének feladata gondoskodni.

A mérgezések elkerülése érdekében a gombagyűjtők számára a következő szabályok betartását ajánljuk:

- csak azok gyűjtsenek vadon termő kalapos gombát, akik teljes biztonsággal felismerik a gyilkos galócát, és a mérgező gombafajokat,
- az étkezésre szánt gombákat minden esetben mutassák be gombaszakértőnek,
- csak a szakellenőr vizsgálatát követően fogyasszanak vadon termő gombát,
- ha rosszullétet éreznek a gombafogyasztás után, azonnal forduljanak orvoshoz,
- minden egyes étkezésre szánt gombafajból tegyenek el egy-egy darabot 2 napig, mert így mérgezés esetén gyorsabban meg lehet határozni a mérgezést okozó gombafajt!

Gombamérgezés gyanúja esetén a mérgezést okozó gombafaj meghatározása döntő jelentőségű a betegség kezelése szempontjából; ezért a laboratóriumi diagnosztikai vizsgálatokhoz szükséges mintákat (nyers gomba, gombamaradék, tisztítási hulladék, ételminta,) a betegek, vagy a családtagok gyűjtsék össze, és vigyék magukkal az orvoshoz, vagy adják át a kiérkező mentő személyzetének!

A Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal megyei szervezeteinél az Élelmiszerlánc-biztonsági és Állategészségügyi Igazgatóságok szolgálnak további szakmai információkkal az érdeklődők számára.

Forrás: ForestPress