Norvégia felvette a kesztyűt a trópusi erdők irtása ellen, és első államként a világon úgy döntött, hogy a jövőben nem köt szerződést olyan vállalattal, mely közvetetten vagy közvetlenül hozzájárul trópusi erdők irtásához – olvasható a Rainforest Foundation Norway (RFN) honlapján.

Termékek ezreit készítik fából, vagy használnak fel faanyagot elkészítésük során, sajnos ennek az az ára, hogy a Föld tüdejét jelentő esőerdők területe minden évben drasztikusan csökken. A legtöbb levegőt adó erdők Argentína, Bolívia, Paraguay, Brazília, Indonézia és Malajzia határain belül találhatók. Ezen erdők irtásával azonban pár évtized alatt felgyorsítottuk a klímaváltozást és fajok százait is kiirtottuk.
A természetvédők örömére a norvég kormány példaértékű döntést hozott: a jövőben nem kötnek szerződést olyan céggel, amelynek tevékenysége bármely formában tovább pusztítja e érzékeny ökoszisztémákat. Az elmúlt években több vállalat is úgy határozott, hogy közbeszerzéseinél fokozottan odafigyel a környezetvédelemre, azonban állami szinten erre eddig nem volt példa.
A Föld erdeinek egyharmadát az esőerdők teszik ki, az erdőirtás viszont meghaladja az évi 200 000 km2-t. A dél-amerikai esőerdők eredeti területükből már mintegy 25%-ot veszítettek, ha ilyen ütemben folyik tovább a fakitermelés 15-20 éven belül eltűnhetnek az őserdők.
Norvégia más államokat is arra próbál sarkallni, hogy kövessék példáját, külön megszólítva az Egyesült Királyságot és Németországot – hiszen a Föld tüdőjének védelme mindannyiunk érdeke.

A hazai erdők is veszélyben vannak
A WWF Magyarország friss statisztikai elemzése aggasztó adatokat közöl a hazai idős erdők állapotáról és azok természetvédelmi helyzetéről. Az ország erdőterületének alig két százalékát teszik ki az élővilág megőrzése szempontjából kulcsfontosságú, 120 évnél idősebb erdők. Harmaduk nem áll természetvédelmi oltalom alatt.

Forrás: Piac És Profit