miért mozog a nyúl orra?„Miért mozgatják a rágcsálók folyamatosan az orrukat? És mit jelez ennek a mozgásnak a gyorsasága? Kell-e aggódnom, ha egy nyuszi nem mozgatja az orrát?” A vadon élő nyulak és egyéb rágcsálók a táplálékláncban a nem túl szerencsés legalsó helyen foglalnak helyet. (Sajnos ez a ház körül tartott nyuszikkal sincs másképp.) Ez azt jelenti, hogy folyamatos fenyegetettségben élnek, számos ragadozó emlős és madár csak a napi betevőt látja bennük.

Az egyetlen lehetőség az életben maradásra, ha elmenekülnek a támadó elől. Ehhez azonban időben észre kell venni a ragadozó közeledését. A nyulak ehhez három érzékszervüket használják: a szemüket, a fülüket és az orrukat.

Igen nagy szemeik a fejük két oldalán helyezkednek el, így a nyuszik látótere az átlagosnál nagyobb, könnyen észlelnek mindenféle mozgást. Szintén nagy füleik külön-külön is mozgathatók minden irányba, ami szintén az ellenség helyének pontos meghatározását szolgálja.

Az izgő-mozgó orr is hasonló feladatot teljesít: a nyúl folyamatosan szagmintát vesz a környezetéből, hogy mihamarabb észlelje a ragadozó közeledését. Az orr rándulásával egy időben hasadt felső ajkának két felét távolítja egymástól, így megnedvesíti a belégzett levegőt, ezáltal még jobban érzékelhetők a különböző szagok.

Az orr mozgatásának sebessége összefügg azzal, hogy a nyúl mennyire érzi biztonságban magát: minél gyorsabb a mozgás, annál nagyobbnak érzi a veszélyt, és fordítva. A legtöbb nyúl még álmában is időről-időre szagmintát vesz, azaz ránt egyet az orrán.

Ha a nyuszi nem mozgatja az orrát, az általában azt jelenti, hogy biztonságban érzi magát, nyugodt. Az orrmozgatás elmaradása – egyéb tünet híján – nem jelez betegséget.

Forrás: NGO