drónA világ nemzeti parkjai is használatba veszik a modern technológiát az illegális vadászat elleni harcban. A ritka állatokra kamerás robotrepülőgépek segítenek vigyázni.
Az indiai Assam állam Kazaringa Nemzeti parkjánanak őrei hamarosan a levegőből figyelhetik területüket, különös tekintettel az egyre nagyobb károkat okozó orvvadászok tevékenységére. A indiai orrszarvúakat hosszas munkával sikerült megmenteni a kihalástól a múlt században, számuk azonban így is alacsony, megőrzésük pedig egyre komolyabb kihívást jelent. Az értékes szarvakért sokmindenre képesek az orrvvadászok, akik tavaly 22, idén eddig 13 állatot ejtettek el a rezervátum területén.

A behatolók gyakran támadnak rá a vadőrökre, megsebesítve vagy megölve azokat, ezért a Kazaringa vezetése most automata fegyverekkel szereli fel az állományt, akik akár meg is ölhetik az orvvadászokat. A fegyvereken kívül az őrök hamarosan pilóta nélküli repülőket is kapnak, természetesen a békésebb fajtából, amelyek feladata a felderítés lesz.
Az indiaiak mellett Afrika nemzeti parkjai is drónokkal küzdenek, a kenyai Ol Pejeta rezervátum az Indiegogo oldalon gyűjtött saját gépre, amely a park 190 őrét fogja segíteni az orrszarvúak védelmében. A kenyaiak a UASUSA Tempest modelljét használják majd, míg a szintén afrikai Zululand vadőrei az amerikai hadsereg által használt Arcturus T-20-as modell felderítő változatát szeretnék bevetni, amiből harminc darabra kértek engedélyt a légihatóságoktól.

A helyi szervezetek és kormányok mellett a WWF is drónokkal szeretne küzdeni az egyre elharapózó orvvadászat ellen. A szervezet ötmillió dollárt szán arra, hogy a következő két évben pilótanélküli gépekkel segítsék a rezervátumok munkáit, ehhez most az Egyesült Államok titkosszolgálataiban is szövetségest talált, utóbbiak ugyanis úgy gondolják a feketepiacon eladott szarvakért kapott összegek a terroristákat erősítik. Az USA által közismertté tett technika így végül eredeti célját szolgálja az állatok megmentésével is.

Forrás: Origo