Az utóbbi években folyamatosan emelkedik a Tátrában élő zergék száma, a tavaszi állományfelmérés során ismét rekordszámú zergét számoltak össze - közölte az MTI-vel a Tátrai Nemzeti Park (TANAP) erdeit felügyelő állami ügynökség (SLTANAP) sajtóosztálya szerdán.

A Tátra területén, a TANAP munkatársai által, idén tavasszal lebonyolított állományfelmérés szerint 1232 zerge élt, közülük 185 volt a gida. A legutóbbi és a korábbi állományfelmérések adatainak összevetése azt mutatja, hogy a tátrai zergeállomány éves szinten több mint negyedével, a tavaly őszihez képest pedig csaknem félszáz példánnyal nőtt.
Az aktuálisan felmért tátrai zergeállomány nagyobb hányada a hegység szlovákiai részén a TANAP területén, azon belül a Bélai havasokban (Belianske Tatry) él, itt fordulnak elő a legnagyobb létszámú zergecsordák is. A zergeállomány kisebb része él a lengyel Tátrai Nemzeti Park (TPN) területén, ahol az idén 388-at, köztük 79 gidát számoltak össze. Ez ugyancsak több mint tavaly ilyenkor, ezért elmondható, hogy a populáció növekedése egyaránt, mindkét nemzeti parkban megfigyelhető.

"Tavasszal örömteli hírként állapíthattuk meg, hogy ismét nőtt a zergék száma, s mivel az újonnan született gidák száma meghaladta a felnőtt állatok tizenöt százalékát, folytatódó állománynövekedésről beszélhetünk" - mondta állományfelmérés kapcsán Jozef Hybler a TANAP zoológusa. Megjegyezte: a tapasztalt létszámnövekedés biztosan fedezni fogja tudni az állomány évközben tapasztalható természetes fogyatkozását.

A Tátrában évi kétszer, tavasszal és ősszel tartanak zergeszámlálást. A jelenlegi rekordlétszámot leszámítva a Tátra zergeállománya a múlt évszázad hatvanas éveiben volt a legmagasabb, akkor mintegy 900-950 példánya élt itt ennek a második világháború éveiben csaknem kipusztított fajnak. Az állomány a rendszerváltást követő években ismét jelentősen lecsökkent, a kilencvenes évek végére alig két-háromszáz példányt tett ki. A zergék száma a Tátra szlovákiai területén az új évezredben kezdett ismét nőni, mostanra stabilizálódott és az utóbbi három-négy évben folyamatos az állománybővülés.

Forrás: MTI