Tartalomjegyzék

magasles címlapVárhatóan november 30.-án megjelenik a Magasles 87., 2010. decemberi lapszáma. Olvasóink a magazin tartalmából kaphatnak egy kis ízelítőt.
Magasles 87., 2010. december

Karácsonyi kínálat

Vadászmozaik / Aranyérmes dámbikák Ruzsáról

GPS a háton

Sok a szarvas

Isten éltessen, Pista!

Decemberben vadászható

Levédték

Szent Hubertus emlékére

Aranygombos Telkibánya – Dianákkal

Gyerekek „Dámországban”

Új modell a Kimber fegyvergyártól

Bál lesz!

Újra divat

Kézies karabély

Nyerő puska

Új számítógépes ballisztikai program a Nikontól

Erdőn, mezőn / Wallendums Péter: Állományrobbanás
A becslési adatok szerint hazánkban ötven év alatt 8300-ról 107 ezerre emelkedett a vaddisznók létszáma. A lelövési statisztikák még nagyobb növekedést mutatnak, hiszen amíg 1960-ban még mindössze 3900 sertevad került puskavégre, addig mára az országos teríték túllépte a 111 ezret. Megdöbbentő. Napjainkban olyan, egykoron kifejezetten apróvadas jellegű területen is nagy eséllyel találkozhatunk egy-egy kondával vagy agyaras remetével, ahol néhány évtizede még elképzelhetetlen lett volna, hogy valaki golyós puskával menjen ki a területre. Arra a kérdésre, hogy ennek örülni kell, vagy sem, nehéz egyértelmű választ adni, hiszen egyrészről a terjeszkedés nem kedvez például a fácánnak. Ráadásul jelentősen fokozódik a vadászatra jogosultak vadkárterhe, ugyanakkor ez a jelenség magában hordozza a vadászati lehetőségek bővülését.

állományrobbanás

Márok Tamás: Libarekordok
A Kárpát-medencei vadlibarekord 1943. október 29-én Geszten, Tisza Kálmán birtokán született. Szapáry László reggeltől estig 208 ludat lőtt, és ráadásnak még 65 récét, összesen 273 madarat!

libarekordok

Kuriózum / Halmágyi Takács István: Kazahsztáni anziksz
A tavasszal egy ismerősöm (közismert vadász az illető) elmesélte, milyen remek vadászterületen járt Kazahsztánban, ahol 17,5 kg-os maralbikát lőtt. Az irigységtől sárga lettem, mint a kén. Így amikor pár hónap múlva egy másik vadászbarátom arra unszolt, tartsak vele Kazahsztánba, a maralszarvasok bőgésére (ráadásul pont oda, ahol az a tizenhét kilós agancs esett!), csak azért nem csókoltam össze, mert szúr a szakálla. Mindenesetre igent mondtam.

kazahsztáni anziksz

Lőpor / A hónap puskája – Kovács László: Célszerű választás: Marlin Golden 39A
Noha pillanatnyilag egyetlen Marlin golyóssal sem rendelkezem, ennek ellenére sokra becsülöm eme patinás amerikai cég termékeit. Tolózáras nagygolyósaikról már volt szó lapunkban, éppen ezért most .22-es kengyelkulcsos „kispuskáját” veszem górcső alá.
marlin golden 39a
A hónap tölténye – Kovács László: Mint a villám
A cím a peremgyújtásos hüvelyű lőszerek legsebesebb tagjára, a .17 Hornady Magnum Rimfire-re (4,37×27R) utal, meglehetős költői szabadsággal, túlzással élve, hiszen nincs olyan vadásztöltény, amelyik akár csak megközelítené a valódi villámsebességet, ami tudvalevőleg 30–40 000 amperes áramerősség mellett 180 km/s. Ezzel nem lehet vetekedni, de talán nem is kell.
a hónap tölténye


Kovács László: Ahogy én látom
Minden vadásznak megvannak a kedvelt kaliberei. Cikkünk szerzője sincs ezzel másképp, így hónapról hónapra bemutatjuk kisebb-nagyobb kedvenceit.

Halmágyi Takács István: Fegyver-cserebere – Sörétes vadászpuska vásárlása előtt

A vadászfegyver vásárlása sosem könnyű feladat. Annak sem, aki élete első puskáját vásárolja, de annak sem, aki a többediket. (Ha nem így volna, a vadászújságok nem lennének tele újszerű fegyvereket eladásra kínáló hirdetésekkel.) Azok dolgát szeretnénk megkönnyíteni, akik új sörétes fegyver vásárlása előtt állnak.

sörétes vadászpuska vásárlás előtt

Vadászetika / Wallendums Péter: Vadász-nyelvőrző vadásznyelv-őrző

Gyerekfejjel, amíg volt időm olvasni, faltam a vadászkönyveket. Ma már tudom, nem lett volna szabad válogatás nélkül és kifejlődött kritikai érzék hiányában minden témába illő kötetet a kezembe venni. Mondanom sem kell, nem a klasszikusokkal volt a gond… Később már odafigyeltem, hogy ne kövessem el ugyanazt a „vétséget”, és kezdtem belátni, hogy nem szabad minden általánosan használt, széles körben elterjedt szót vagy szakkifejezést feltétel nélkül elfogadnom, pláne használnom. A vadászok nyelve – amint az minden jelentősebb társadalmi csoport esetében tapasztalható – bizonyos sajátosságokkal bír. Nekünk nem ugyanazt jelenti a barkácsolás, a váltó, a bőgés vagy a kampó kifejezés, mint a civileknek, azaz a „nem vadászoknak”. Sok egyéb mellett ezért szép és ezért különleges. De a zöld kalaposoknál is jócskán találunk nyelvhasználati hiányosságokat.

vadász-nyelvőrző

Vadász szemmel / Márok Tamás: Vörösiszap és vadállomány
Az október 4-ei katasztrófa szó szerint mérhetetlen károkat okozott. Az emberi áldozatokat, az anyagi veszteségeket bőven taglalta a sajtó. Én annak igyekeztem utánajárni, milyen károkat szenvedett a körzetben élő vadállomány, s egyáltalán az állatok.

vörösiszap és vadállomány