mézgomba óriás„Igaz, hogy egy gombafaj a ma élő legnagyobb élőlény?”

A világ legnagyobb élő organizmusa valóban egy gombafaj képviselője, legalábbis ami annak kiterjedését illeti. Az Oregon (Egyesült Államok) keleti részén található mézgomba-kolónia 965 hektárnyi (9,65 négyzetkilométer) területen nyúlik el. A bazídiumos gombák közé tartozó mézgomba (Armillaria ostoyae) Kanada és az Egyesült Államok erdőségeiben okozza a fák gyökérbetegségét. Az élősködő gomba fonalai (hifa) segítségével az eredeti megtelepedési helyétől távolabb eső, tápanyagban gazdagabb területekig is eljuthat. Korábban sem volt ismeretlen, hogy a gombák felszínalatti hifáik révén nagy kiterjedésű hálózatokat (micélium) hoznak létre, azonban az oregoni mézgomba-kolónia minden eddigi képzeletet felülmúlt.

A hatalmas mézgomba nemcsak a legnagyobb, de feltehetően Földünk legöregebb élőlénye is: becslések szerint kora 2400 és 8600 év közé tehető. Ennyi idő telhetett el azóta, hogy spórája kisarjadt. Azt, hogy mai formájában lényegében egyetlen egyedet alkot, Catherine Parks és munkatársai (U.S. Forest Service) igazolták a micélium számos, egymástól távoli pontjának genetikai azonosságának kimutatásával; eredményeiket 2003-ban tették közzé.

Az oregoni gombaóriás nem egyedülálló jelenség. Az 1992-ben, Michigan államban felfedezett Armillaria bulbosa egyik telepe mintegy 15 hektárt ölel fel. A kolónia becslések szerint mintegy 100 tonnás lehet, kora pedig durván 1500 év.

Az Armillaria nemzettség valamennyi képviselője a mézgombák közé tartozik. A mézgombák a fák gyökerére ugyan károsak, emberi fogyasztásra alkalmasak. Köznyelvi elnevezésüket arany színű kalapjuk után kapták.

Forrás: NGO